Hlavička Hobbywebu

Jak postavit domácí udírnu


Mlsné jazyky, které chtějí okusit pravé domácí uzené, se bez udírny neobejdou. Může být úplně jednoduchá - plechová skříň s kouřovodem umístěná ve vhodném terénu. Mnozí si ale budují něco solidnějšího z cihel, kamene a betonu. Musí být vhodně zvolen komín-buď svislý, či mírně skloněný. Jeho délka by měla být asi 1,2 m. Topíme dřevem – platí, že čím tvrdší, tím lépe. Vyhovuje habr, buk, olše. Nevhodná jsou měkká dřeva jako smrk nebo borovice – maso po nich získává nepříjemnou pachuť pryskyřice a je černé od sazí. Teplota, kterou je nutno dodržovat po celou dobu uzení se dělí na tři typy - studený kouř do 20 °C, horký kouř do 90 °C a střední kouř 60-70 °C. Podle toho se řídí i délka uzení. A co si můžeme v kouři připravit? Například tvrdý sýr nakrájený na kostičky s uzeninou, zabalený do kousku plátýnka, gázy nebo dámské punčochy. Různé druhy masa a uzenin je možno kombinovat, musí se však přitom dbát na to, aby se větší kusy udily déle. Zkušený labužník pozná, že je maso vyuzené tím, že je na zkoušku napichuje špejlí, těm méně zkušeným nezbývá, než průběžně ochutnávat.


Schémátko jednoduché udírny
(kliknutím na obrázek jej zvětšíte)Schémátko udírnyVykopeme díru pro:
-základy
-trubku na vedení kouře
-topeniště

(velikost i hloubku děr volíme dle prostoru.)


Postup:
Vytvoříme základy udírny (nejčastěji beton/cihly)-ty tvoří podklad udírny, položíme trubku pro vedení kouře (drenážní keramickou nebo z pálené hlíny, či plechovou- ta má menší životnost), vyložíme topeniště (pomocí cihel z pálené hlíny,betonu a šamotových cihel) to napojíme na kouřovod. Můžeme zazdít kovové panty pro dvířka. Takto hotové základy zasypeme zeminou. Na vybetonovaný podklad umístíme dřevené bednění s dvířky, kouřovodem, roštem nebo tyčemi na uzení (můžeme umístit i teploměr). Beton v udírně necháme pár dnů až týdnů vyzrát a potom můžeme začít pozvolna topit - beton nemusí být zcela suchý a může docházet k praskání, proto jej raději nechte déle zrát a při prvním zatápění nedělejte moc velký oheň.


A je tu konec tohoto návodu, doufám, že se Vám práce povede, alespoň tak jako mě. Jestli máte nějaký nápad, dotaz či připomínku tak mě klidně kontaktujte na známou E-mailovou adresu :

jiri.free@seznam.cz. : : : : POČASÍ : : : : .WWW.HOBBYWEB.WZ.CZ
Copyright ©2005-2007, tvorba stránek, design, grafika by Jirka Vašíček.